NRD Начало
Четвъртък, 28 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
1015
Тонът на времето

Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година

Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година, каза Славил Димитров - диригент и директор на Симфониета - Шумен. Той отбеляза, че до тази дата съществува симфоничен оркестър в града, но след 1954 година той вече може да се нарече държавен и професионален. "70 години са една зряла годишнина, но да не забравяме, че оркестърът съществува и преди 1954 година, така че ние възприемаме това одържавяване като едно особено стъпало в изграждането на оркестъра и въобще на професионалното изкуство в нашия град и в страната ни, защото около тази дата се одържавяват доста оркестри и театри в цялата държава", добави Димитров. Той припомни, че програмата в първия концерт на одържавения симфоничен оркестър в Шумен е била много дълга

| 27 Ноември 2024, 17:29 ч.
Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
Снимка © БТА

Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година, каза Славил Димитров - диригент и директор на Симфониета - Шумен.

Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата. 

ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА

Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията. 

Художничката Галина Велчева представя изложбата „Портали“ във Видин.

Експозицията представлява цикли и отделни творби в ярки и пъстри цветове, символизиращи различни форми на живот и чувствителност. Самото заглавие отразява факта, че всяка творба е свързана с наблюдателя с отделен цвят и представлява своеобразна врата към нещо ново и към различно преживяване. Това каза при представянето доц. Йосиф Аврамов, който е основен организатор на изложбата във Видин. 

Галина Велчева е родена и израснала в София. Още от ранно детство е повлияна от модерната живопис, с която днес се занимава, каза още доц. Аврамов, като допълни, че стилът й е абстракционизъм с елементи на кубизъм.

Тя разработва авторска техника, в която вгражда пясъчни форми и други естествени кристали в маслените платна. Творчеството и е дълбоко символично и всяка от работите представлява

Изследователите, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, го пренасят към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят върху климатичните промени и съсредоточават вниманието върху тях.

Това каза в интервю италианският пътешественик и изследовател Алекс Белини, който е сред официалните гости на тазгодишното издание на „Банско филм фест“. 

Сред забележителните постижения на Алекс Белини е преминаването на Атлантическия океан от Генуа, Италия, до Форталеза, Бразилия, което пътуване от 11 хиляди километра е завършено за 227 дни.

Белини преминава бягайки през Съединените щати от Лос Анджелис до Ню Йорк за 70 дни, като завършва на четвърто място сред останалите състезатели в маратона. През 2019 г. участва в проекта 10 rivers 1 Ocean, с цел преминаване по десетте най-замърсени с пластмаса реки в света.

Експедициите

Италианският актьор Франко Неро получи Почетен знак с лента на кмета на Варна. Отличието му бе връчено от Благомир Коцев минути преди откриването на 32-рото издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“, който започва днес в крайморския град. 

Неро гостува за първи път във Варна, каза на церемонията по награждаването кметът Благомир Коцев. Той отбеляза, че това е най-старият филмов фестивал в страната и благодари на организаторите за усилията им да го поддържат и за това, че са поканили Франко Неро, с когото са израснали поколения зрители и са гледали качествено кино. „За мен е голяма чест да го видя на живо днес“, посочи кметът. 

Франко Неро отбеляза, че наградата за него означава, че в живота си и в своята кариера е посял много. Това е едно голямо признание за мен и за моето творчество и го приемам с огромно у

Международният филмов фестивал във Венеция ще раздаде отличията си на церемония тази вечер, предадоха осведомителните агенции.

Френската актриса Изабел Юпер и оглавяването от нея жури се събират в събота, за да връчат отличието "Златен лъв" за най-добър филм, както и останалите призове на форума.

След десетдневна надпревара ще стане ясен носителят на тазгодишния "Златен лъв", присъден през 2023 г. на "Клети създания" на гръцкия режисьор Йоргос Лантимос, отбелязва АФП.

В конкурсната програма бяха представени 21 заглавия тази година.

Първият пълнометражен филм на английски език на испанския режисьор Педро Алмодовар и с участието на Тилда Суинтън и Джулиан Мур - "Съседната стая", беше сред продукциите, привлекли най-голям интерес на международната критика по време на форума, припомня АФП. 

В надпреварата за "Златен лъв" са също продължението н

Той отбеляза, че до тази дата съществува симфоничен оркестър в града, но след 1954 година той вече може да се нарече държавен и професионален.

"70 години са една зряла годишнина, но да не забравяме, че оркестърът съществува и преди 1954 година, така че ние възприемаме това одържавяване като едно особено стъпало в изграждането на оркестъра и въобще на професионалното изкуство в нашия град и в страната ни, защото около тази дата се одържавяват доста оркестри и театри в цялата държава", добави Димитров.

Той припомни, че програмата в първия концерт на одържавения симфоничен оркестър в Шумен е била много дълга. По думите му самият концерт е бил в бившето кино "Георги Димитров". Диригент е бил Васил Стефанов, а солист е бил самият Панчо Владигеров, каза още Славил Димитров.

"Ние се постарахме тази вечер да повторим макар и частично програмата от 1954 г., доколкото е по нашите сили. Шуменци ще могат да се доближат до атмосферата от тогава и да чуят Лудвиг ван Бетовен – Концерт за цигулка и Симфония №1 (първа част) и Панчо Владигеров – Концерт за пиано и оркестър №3", коментира диригентът.

Славил Димитров отбеляза, че солистът на концерта тази вечер - цигуларят Тодор Николаев е отрасъл в Шумен, родителите на баща му са живеели в Шумен, той е прекарвал летата си в града, няколко пъти е бил солист в концерти на Симфониета Шумен и е близък до съдбата на оркестъра. Пианистката, солист в концерта, проф. проф. Милена Моллова присъства доста често в културния живот на града, не само като солист, но и като камерен изпълнител. "Тя работи много с подрастващи пианисти, да не говорим, че тя е с едно страхотно чувство на принадлежност към нашия град. Тя няма нужда от представяне", каза Димитров.

Музикантът Косьо Кучев ще бъде гост в „Музейко“ на 20 октомври.

Денят ще бъде посветен на най-малките, а темата този месец е „Празнични игри“, съобщават от екипа.

По думите на организаторите Косьо Кучев ще се разходи в музикален такт измежду изложбите, карайки посетителите да ги изживеят по един различен начин. Заедно под формата на игра ще развием своята музикалност, пеейки любимите си песни, отбелязват още от екипа на детския музей.

„В дейността „Забавна демонстрация: Гейзер“ ще изследваме какво представлява този природен феномен. Създавайки един вълнуващ експеримент, за който дълго ще разказваме, ще открием можем ли сами да си направим такъв.

Причудливи маски ще създадем, забърквайки солено тесто по рецепта, в дейността Маски от солено тесто. А после ще ги украсим с есенно вдъхновение, много фантазия и м

Банкси публикува снимка на графит с три маймуни от нова колекция с животински мотиви, съобщи Прес асосиейшън/ДПА.

Това е третата композиция, призната от британския уличен художник тази седмица. В сряда художникът от Бристол публикува в Инстаграм снимка на маймуните, които сякаш се люлеят на моста на метростанция "Брик Лейн" в Източен Лондон.

Предишните творби на Банкси бяха с една коза през първия ден и два слона през втория ден.

Във вторник Банкси публикува снимка на два силуета на слонове, подаващи се от прозорци, с насочени един към друг хоботи. Преди това публикува снимка на графит с коза, стъпила на върха на стена близо до моста Кю в Ричмънд. Той не е написал текст към нито една от публикациите в Инстаграм, което подхрани предположения за тяхното значение.

Три маймуни са свързани с японската поговорка "не виждай зло, не чувай зло, не говори зло". В

Част от историческия комплекс Съмърсет хаус в Лондон, превърнат в културен център, ще остане отворена за посетители, въпреки пожара, който вчера повреди покрива, предадоха Пе Ей мидия/ДПА.

Води се разследване, като основната част от комплекса е затворена „до второ нареждане“.

Галерия "Кортолд", където са изложени безценни произведения на изкуството, включително автопортрет на Винсент Ван Гог от 1889 г., на който той е с превързано ухо, и картини на Клод Моне и Пол Сезан, "не беше пряко засегната" от пожара и днес ще отвори отново.

В изявление от Съмърсет Хаус се казва, че „безопасността и доброто физическо състояние на творците, посетителите и персонала са от първостепенно значение“ и мястото ще остане затворено, докато лондонската противопожарна бригада извършва разследването си.

Днешно събитие, озаглавено Daytimes x R

Темата на изложбата Fake Photo Exhibition е вдъхновението. И по-скоро липсата на вдъхновение. Това каза Елена Филипчева, която в четвъртък представи експозицията си в столичната галерия One.

„В изложбата на Елена Филипчева, която още в заглавието си задава свободата на интерпретацията като основно правило – Fake Photo Еxhibition, 22 фотографии в странна на пръв поглед комуникация с материи, рамки и обекти разказват за едно пътешествие в Тайланд, Камбоджа и Сингапур, с чувство за недостатъчност от докосване и емоция намерили своята добавъчна стойност от Париж. И така, както само изкуството може да събере в хармония необяснимото, и фотографиите на Елена Филипчева излизат извън ограниченията на традиционното възприемане на фотографията и добавят смело неочаквани провокации“, разказват организаторите на изложбата. 

Всичко започнало с пътуване до Тайл

Колумбийската певица Карол Джи е звездата на латино музиката за 2024 г., след като от началото на тази година жъне успех след успех, получава награда след награда, стана първата латиноамериканка, обявена от списание "Билборд" за "Жена на годината". 

Преди дни тя спечели осем отличия на церемонията за латино музика на "Билборд",  като сред тях за изпълнител и турне на годината. 

През февруари колумбийката стана първата жена, взела награда "Грами" за най-добър албум с ърбън музика за Mañana Será Bonito. Продукцията й стана първият испаноезичен албум на изпълнителка, достигнал до челното място в класацията "Билборд 200". 

В края на юли Карол Джи приключи и световното си турне за популяризиране на албума Mañana Será Bonito, който е четвъртата студийна продукция в кариерата й. Приходите от обиколката надхвърлят 307 мил

Той коментира, че иска оркестърът да е в сърцето на музикалния живот. "Трябва да представяме на нашите настоящи и бъдещи слушатели качествена продукция, музика, която трябва да звучи, но и музика, която харесват. Тази, която трябва да звучи, дано да я харесат", добави диригентът.

Той анонсира, че програмата на Симфониета Шумен от първи януари следващата година ще бъде многостранна и ще залага изключително на класически неща, но с нов привкус, поднесени по нов начин. "Добре известни солисти ще има. Ще има и нови имена, които се надявам да останат в културния живот на България. На много хора кариерата тръгва именно от нашия град, разбира се включително и моята", подчерта Славил Димитров.

Той добави, че ще има събитие, което се надява да събере изпълнители от цяла България и от Европа. Това е изпълнение на Симфония № 9 на Бетовен, което ще бъде на 9 май. Това се свързва с годишнина от края на Втората световна война. "За първи път ще направим една формация, която се казва "Големият хор на България". Ще бъдат включени 10 смесени хора от цяла България. Ще повторим концерта в НДК на 11 май", допълни Димитров.

"Работим по започването на музикални дни "Оттука започва България", които ще включват четири различни концерта - в летния театър, в Патлейна, в Плиска, на Шуменската крепост. Всеки концерт ще бъде с различна насоченост в музиката, ще има симфони рок, ще има фолклор, ще има поп и джаз, разбира се ще има класическа музика", каза диригентът.

"Официално заявявам, че откриването на тези музикални дни ще бъде с Гротескна сюита "Бай Ганьо", чийто автор е нашият съгражданин Веселин Стоянов", добави Димитров и отбеляза, че откриването на събитието ще бъде в началото на юни, под формата на концерт - лектория и театър. "Актьорът, който ще сътрудничи с нас ще остане в тайна, но мога да кажа, че е една от най-големите звезди в България", увери Славил Димитров.

Както съобщихме, в зала "Проф. Венета Вичева" тази вечер с концерт на Симфониета Шумен ще бъде отбелязана 70-годишнината от одържавяването на оркестъра. Солисти ще са пианистка проф. Милена Моллова и цигуларят Тодор Николаев, диригент ще бъде Славил Димитров.

Припомняме, че дългогодишният диригент на оркестъра Калина Василева коментира , че в дългата история на симфоничния оркестър в Шумен одържавяването е решаващ етап от развитието и утвърждаването на състава. Тя добави, че одържавяването е било дълго чакано и постигнато с години борба от страна на гражданството и местната власт.

Цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева бяха солистки в концерта на Симфониета-Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноември. На 14 ноември Симеон Гошев беше солист на концерта под мотото "Майстори на пианото II, а диригент беше Димитър Косев. Камерен състав на Симфониета - Шумен изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" на 31 октомври. Световният ден на операта беше отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен премиерно днес, 28 ноември, в "Топлоцентрала", съобщават от регионалния център за съвременни изкуства. Автор на ...
Страсбург - столицата на Коледа
Сградите по улиците са окичени с плюшени мечки, гирлянди, дървени шейни. Витрините блестят. Из въздуха се носи аромат на канела. Не случайно наричат Страсбург столицата на Коледа. ...
Ирландия е новата кралица на поп културата
Писателката Сали Руни, актьорът Пол Мескал, пост пънк групата „Фонтейнс Ди Си“ са ирландците, благодарение на които тяхната страна изпъква със своята култура, а през по ...
Георги Лечев: Искам да върна хората към красотата
Искам да върна хората към красотата, да я чувстват отново. Да не се движат шаблонно през природата, както го правят по улиците и магазините. Когато се събудят чувствата от красотат ...
Юрий Ковачев показва „Трансформации на красотата“ в 51 картини
Изложба на художника Юрий Ковачев, озаглавена „Трансформации на красотата“, ще бъде представена в столичната галерия „Милениум“. Експозицията ще бъде откри ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен премиерно днес, 28 ноември, в "Топлоцентрала", съобщават от регионалния център за съвременни изкуства. Автор на ...
Страсбург - столицата на Коледа
Сградите по улиците са окичени с плюшени мечки, гирлянди, дървени шейни. Витрините блестят. Из въздуха се носи аромат на канела. Не случайно наричат Страсбург столицата на Коледа. ...
Ирландия е новата кралица на поп културата
Писателката Сали Руни, актьорът Пол Мескал, пост пънк групата „Фонтейнс Ди Си“ са ирландците, благодарение на които тяхната страна изпъква със своята култура, а през по ...
Живко Петров с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“
Живко Петров трио с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“, във Велико Търново. След появилия се в разгара на пандемията проект Chan ...
Enigma се завръща у нас с концерт догодина
Enigma се завръща в София с нов спектакъл. Концертът ще е на 12 март 2025 г. в зала 1 на Националния дворец на културата, съобщават организаторите от „София мюзик ентръпрайс ...
Тикер в 08:00 ч.
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен премиерно дне ...
Начало Тонът на времето
1015
Тонът на времето

Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година

Той отбеляза, че до тази дата съществува симфоничен оркестър в града, но след 1954 година той вече може да се нарече държавен и професионален."70 години са една зряла годишнина, но да не забравяме, че оркестърът съществува и преди 1954 година, така че ние възприемаме това одържавяване като едно особено стъпало в изграждането на оркестъра и въобще на професионалното изкуство в нашия град и в страната ни, защото около тази дата се одържавяват доста оркестри и театри в цялата държава", добави Димитров.

| 27 Ноември 2024, 17:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
Славил Димитров: Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година
Снимка © БТА

Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година, каза Славил Димитров - диригент и директор на Симфониета - Шумен.

Той отбеляза, че до тази дата съществува симфоничен оркестър в града, но след 1954 година той вече може да се нарече държавен и професионален.

Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата. 

ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА

Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията. 

Художничката Галина Велчева представя изложбата „Портали“ във Видин.

Експозицията представлява цикли и отделни творби в ярки и пъстри цветове, символизиращи различни форми на живот и чувствителност. Самото заглавие отразява факта, че всяка творба е свързана с наблюдателя с отделен цвят и представлява своеобразна врата към нещо ново и към различно преживяване. Това каза при представянето доц. Йосиф Аврамов, който е основен организатор на изложбата във Видин. 

Галина Велчева е родена и израснала в София. Още от ранно детство е повлияна от модерната живопис, с която днес се занимава, каза още доц. Аврамов, като допълни, че стилът й е абстракционизъм с елементи на кубизъм.

Тя разработва авторска техника, в която вгражда пясъчни форми и други естествени кристали в маслените платна. Творчеството и е дълбоко символично и всяка от работите представлява

Изследователите, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, го пренасят към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят върху климатичните промени и съсредоточават вниманието върху тях.

Това каза в интервю италианският пътешественик и изследовател Алекс Белини, който е сред официалните гости на тазгодишното издание на „Банско филм фест“. 

Сред забележителните постижения на Алекс Белини е преминаването на Атлантическия океан от Генуа, Италия, до Форталеза, Бразилия, което пътуване от 11 хиляди километра е завършено за 227 дни.

Белини преминава бягайки през Съединените щати от Лос Анджелис до Ню Йорк за 70 дни, като завършва на четвърто място сред останалите състезатели в маратона. През 2019 г. участва в проекта 10 rivers 1 Ocean, с цел преминаване по десетте най-замърсени с пластмаса реки в света.

Експедициите

Италианският актьор Франко Неро получи Почетен знак с лента на кмета на Варна. Отличието му бе връчено от Благомир Коцев минути преди откриването на 32-рото издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“, който започва днес в крайморския град. 

Неро гостува за първи път във Варна, каза на церемонията по награждаването кметът Благомир Коцев. Той отбеляза, че това е най-старият филмов фестивал в страната и благодари на организаторите за усилията им да го поддържат и за това, че са поканили Франко Неро, с когото са израснали поколения зрители и са гледали качествено кино. „За мен е голяма чест да го видя на живо днес“, посочи кметът. 

Франко Неро отбеляза, че наградата за него означава, че в живота си и в своята кариера е посял много. Това е едно голямо признание за мен и за моето творчество и го приемам с огромно у

Международният филмов фестивал във Венеция ще раздаде отличията си на церемония тази вечер, предадоха осведомителните агенции.

Френската актриса Изабел Юпер и оглавяването от нея жури се събират в събота, за да връчат отличието "Златен лъв" за най-добър филм, както и останалите призове на форума.

След десетдневна надпревара ще стане ясен носителят на тазгодишния "Златен лъв", присъден през 2023 г. на "Клети създания" на гръцкия режисьор Йоргос Лантимос, отбелязва АФП.

В конкурсната програма бяха представени 21 заглавия тази година.

Първият пълнометражен филм на английски език на испанския режисьор Педро Алмодовар и с участието на Тилда Суинтън и Джулиан Мур - "Съседната стая", беше сред продукциите, привлекли най-голям интерес на международната критика по време на форума, припомня АФП. 

В надпреварата за "Златен лъв" са също продължението н

"70 години са една зряла годишнина, но да не забравяме, че оркестърът съществува и преди 1954 година, така че ние възприемаме това одържавяване като едно особено стъпало в изграждането на оркестъра и въобще на професионалното изкуство в нашия град и в страната ни, защото около тази дата се одържавяват доста оркестри и театри в цялата държава", добави Димитров.

Той припомни, че програмата в първия концерт на одържавения симфоничен оркестър в Шумен е била много дълга. По думите му самият концерт е бил в бившето кино "Георги Димитров". Диригент е бил Васил Стефанов, а солист е бил самият Панчо Владигеров, каза още Славил Димитров.

Музикантът Косьо Кучев ще бъде гост в „Музейко“ на 20 октомври.

Денят ще бъде посветен на най-малките, а темата този месец е „Празнични игри“, съобщават от екипа.

По думите на организаторите Косьо Кучев ще се разходи в музикален такт измежду изложбите, карайки посетителите да ги изживеят по един различен начин. Заедно под формата на игра ще развием своята музикалност, пеейки любимите си песни, отбелязват още от екипа на детския музей.

„В дейността „Забавна демонстрация: Гейзер“ ще изследваме какво представлява този природен феномен. Създавайки един вълнуващ експеримент, за който дълго ще разказваме, ще открием можем ли сами да си направим такъв.

Причудливи маски ще създадем, забърквайки солено тесто по рецепта, в дейността Маски от солено тесто. А после ще ги украсим с есенно вдъхновение, много фантазия и м

Банкси публикува снимка на графит с три маймуни от нова колекция с животински мотиви, съобщи Прес асосиейшън/ДПА.

Това е третата композиция, призната от британския уличен художник тази седмица. В сряда художникът от Бристол публикува в Инстаграм снимка на маймуните, които сякаш се люлеят на моста на метростанция "Брик Лейн" в Източен Лондон.

Предишните творби на Банкси бяха с една коза през първия ден и два слона през втория ден.

Във вторник Банкси публикува снимка на два силуета на слонове, подаващи се от прозорци, с насочени един към друг хоботи. Преди това публикува снимка на графит с коза, стъпила на върха на стена близо до моста Кю в Ричмънд. Той не е написал текст към нито една от публикациите в Инстаграм, което подхрани предположения за тяхното значение.

Три маймуни са свързани с японската поговорка "не виждай зло, не чувай зло, не говори зло". В

Част от историческия комплекс Съмърсет хаус в Лондон, превърнат в културен център, ще остане отворена за посетители, въпреки пожара, който вчера повреди покрива, предадоха Пе Ей мидия/ДПА.

Води се разследване, като основната част от комплекса е затворена „до второ нареждане“.

Галерия "Кортолд", където са изложени безценни произведения на изкуството, включително автопортрет на Винсент Ван Гог от 1889 г., на който той е с превързано ухо, и картини на Клод Моне и Пол Сезан, "не беше пряко засегната" от пожара и днес ще отвори отново.

В изявление от Съмърсет Хаус се казва, че „безопасността и доброто физическо състояние на творците, посетителите и персонала са от първостепенно значение“ и мястото ще остане затворено, докато лондонската противопожарна бригада извършва разследването си.

Днешно събитие, озаглавено Daytimes x R

Темата на изложбата Fake Photo Exhibition е вдъхновението. И по-скоро липсата на вдъхновение. Това каза Елена Филипчева, която в четвъртък представи експозицията си в столичната галерия One.

„В изложбата на Елена Филипчева, която още в заглавието си задава свободата на интерпретацията като основно правило – Fake Photo Еxhibition, 22 фотографии в странна на пръв поглед комуникация с материи, рамки и обекти разказват за едно пътешествие в Тайланд, Камбоджа и Сингапур, с чувство за недостатъчност от докосване и емоция намерили своята добавъчна стойност от Париж. И така, както само изкуството може да събере в хармония необяснимото, и фотографиите на Елена Филипчева излизат извън ограниченията на традиционното възприемане на фотографията и добавят смело неочаквани провокации“, разказват организаторите на изложбата. 

Всичко започнало с пътуване до Тайл

Колумбийската певица Карол Джи е звездата на латино музиката за 2024 г., след като от началото на тази година жъне успех след успех, получава награда след награда, стана първата латиноамериканка, обявена от списание "Билборд" за "Жена на годината". 

Преди дни тя спечели осем отличия на церемонията за латино музика на "Билборд",  като сред тях за изпълнител и турне на годината. 

През февруари колумбийката стана първата жена, взела награда "Грами" за най-добър албум с ърбън музика за Mañana Será Bonito. Продукцията й стана първият испаноезичен албум на изпълнителка, достигнал до челното място в класацията "Билборд 200". 

В края на юли Карол Джи приключи и световното си турне за популяризиране на албума Mañana Será Bonito, който е четвъртата студийна продукция в кариерата й. Приходите от обиколката надхвърлят 307 мил

"Ние се постарахме тази вечер да повторим макар и частично програмата от 1954 г., доколкото е по нашите сили. Шуменци ще могат да се доближат до атмосферата от тогава и да чуят Лудвиг ван Бетовен – Концерт за цигулка и Симфония №1 (първа част) и Панчо Владигеров – Концерт за пиано и оркестър №3", коментира диригентът.

Славил Димитров отбеляза, че солистът на концерта тази вечер - цигуларят Тодор Николаев е отрасъл в Шумен, родителите на баща му са живеели в Шумен, той е прекарвал летата си в града, няколко пъти е бил солист в концерти на Симфониета Шумен и е близък до съдбата на оркестъра. Пианистката, солист в концерта, проф. проф. Милена Моллова присъства доста често в културния живот на града, не само като солист, но и като камерен изпълнител. "Тя работи много с подрастващи пианисти, да не говорим, че тя е с едно страхотно чувство на принадлежност към нашия град. Тя няма нужда от представяне", каза Димитров.

Той коментира, че иска оркестърът да е в сърцето на музикалния живот. "Трябва да представяме на нашите настоящи и бъдещи слушатели качествена продукция, музика, която трябва да звучи, но и музика, която харесват. Тази, която трябва да звучи, дано да я харесат", добави диригентът.

Той анонсира, че програмата на Симфониета Шумен от първи януари следващата година ще бъде многостранна и ще залага изключително на класически неща, но с нов привкус, поднесени по нов начин. "Добре известни солисти ще има. Ще има и нови имена, които се надявам да останат в културния живот на България. На много хора кариерата тръгва именно от нашия град, разбира се включително и моята", подчерта Славил Димитров.

Той добави, че ще има събитие, което се надява да събере изпълнители от цяла България и от Европа. Това е изпълнение на Симфония № 9 на Бетовен, което ще бъде на 9 май. Това се свързва с годишнина от края на Втората световна война. "За първи път ще направим една формация, която се казва "Големият хор на България". Ще бъдат включени 10 смесени хора от цяла България. Ще повторим концерта в НДК на 11 май", допълни Димитров.

"Работим по започването на музикални дни "Оттука започва България", които ще включват четири различни концерта - в летния театър, в Патлейна, в Плиска, на Шуменската крепост. Всеки концерт ще бъде с различна насоченост в музиката, ще има симфони рок, ще има фолклор, ще има поп и джаз, разбира се ще има класическа музика", каза диригентът.

"Официално заявявам, че откриването на тези музикални дни ще бъде с Гротескна сюита "Бай Ганьо", чийто автор е нашият съгражданин Веселин Стоянов", добави Димитров и отбеляза, че откриването на събитието ще бъде в началото на юни, под формата на концерт - лектория и театър. "Актьорът, който ще сътрудничи с нас ще остане в тайна, но мога да кажа, че е една от най-големите звезди в България", увери Славил Димитров.

Както съобщихме, в зала "Проф. Венета Вичева" тази вечер с концерт на Симфониета Шумен ще бъде отбелязана 70-годишнината от одържавяването на оркестъра. Солисти ще са пианистка проф. Милена Моллова и цигуларят Тодор Николаев, диригент ще бъде Славил Димитров.

Припомняме, че дългогодишният диригент на оркестъра Калина Василева коментира , че в дългата история на симфоничния оркестър в Шумен одържавяването е решаващ етап от развитието и утвърждаването на състава. Тя добави, че одържавяването е било дълго чакано и постигнато с години борба от страна на гражданството и местната власт.

Цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева бяха солистки в концерта на Симфониета-Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноември. На 14 ноември Симеон Гошев беше солист на концерта под мотото "Майстори на пианото II, а диригент беше Димитър Косев. Камерен състав на Симфониета - Шумен изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" на 31 октомври. Световният ден на операта беше отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Страсбург - столицата на Коледа
Ирландия е новата кралица на поп културата
Георги Лечев: Искам да върна хората към красотата
Юрий Ковачев показва „Трансформации на красотата“ в 51 картини
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Танцовият пърформанс "Никога повече понеделник" ще бъде представен днес в "Топлоцентрала"
Тонът на времето
Страсбург - столицата на Коледа
Тонът на времето
Ирландия е новата кралица на поп културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.